"Megfázás", nátha és megelőzése
Mi ez?
A köznyelvben a "meghűléses", "megfázásos" betegségek orvosi elnevezése a felső légúti hurut. A felső légutak közé tartozik:
- az orrüreg, melynek gyulladását náthának (latinul rhinitis) nevezzük, itt kapnak helyet az orrmandulák
- az orrüreggel állnak kapcsolatban az orrmelléküregek, gyulladásuk az arcüreg-gyulladás (sinusitis)
- az orrüreggel van összeköttetésben a dobüreg, melynek gyulladása a középfül-gyulladás (otitis media)
- garat, melynek gyulladása a torokgyulladás (pharyngitis), garatmandulák gyulladása a mandulagyulladás (tonsillitis)
- gége környéke, gége-gyulladás (laryngitis), melynek speciális formája a "krupp" (laryngitis subglottica vagy pseudocroup)
A gyermekek általában egy évben 2-9 felső légúti vírusos megbetegedésen esnek át, és ez teljesen normális...
Nátha (rhinitis)
Leggyakrabban vírusok okozzák (Rhinovírusok). Az első fázisban nyálkahártya-duzzanat jelentkezik, mely orrdugulást okoz, általában később indul meg a váladék. Vírusfertőzésekben az elején átlátszó, vízszerű az orrváladék, később,a gennykeltő baktériumok elszaporodásával lehet sárga vagy zöld és sűrűbb. A garaton hátracsorgó váladék önmagában köhögést okozhat, főleg testhelyzet-változáskor (lefekvés, felkelés). Amennyiben az orrnyálkahártya-duzzanat jelentős, ill. az orrmandulák duzzanata kíséri, elzáródhat az arcüregek és a középfül "szellőzőnyílása", és szövődményként arcüreg-gyulladás és/vagy középfül-gyulladás alakulhat ki.
Hogyan kezeljük?
Amint a gyermek orra kezd dugulni (nyitott szájjal lélegzik, nem tud szopizni, horkol alvásban), érdemes nyálkahártya-lohasztó orrcseppet/orrsprayt adni (pl. Nasivin-már csecsemőknek is adható, Nasic, Otrivin, Vibrocil, stb). Amennyiben a váladékozás elkezdődött, a lohasztó orrcsepp mellett a másik nagyon fontos teendő a váladék eltávolítása: csecsemőknél, kisgyermekeknél etetés és alvás előtt orrszívással (kézi eszközzel vagy még hatékonyabb porszívó-orrszívóval), akár óránként többször, ha szükséges, nagyobb gyermekeknél gyakori orrfújással (orral történő gyertya-elfújással, vattapamacs-elfújással lehet megtanítani őket). Az orrszívás nagyobb hatékonyságú (főleg sűrűbb váladék esetén), ha előtte sós orrcseppet juttatunk a leszívni kívánt orrlyukba, és várunk egy kicsit. Az orrszívás/orrfújás után érdemes a nyálkahártya-lohasztó orrcseppet az orrlyukba juttatni, amennyiben ezt követően az orr hátsó részei is megnyílnak (kb. 3-10 perc múlva), érdemes lehet az orrszívást megismételni, hogy a hátsó régiókból is eltávolítsuk a váladékot, amit a nagyon duzzadt nyálkahártya-duzzanat miatt korábban nem lehetett. Amennyiben a váladék nagyon sűrű, nehezen szívható/fújható, váladékoldó (köptető, pl. ACC, Ambroxol, lándzsás útifű, Rhinatiol, Prospan, Sinupret, -mind recept nélkül kapható) használata javasolt.
Főleg kisebb gyerekek alvását akadályozhatja a nátha, érdemes a fejrészt megemelni (ágyláb alápócolása, esetleg nagyobbaknál párna), a hűvösebb (17-18C) és párás levegő (min 50%) önmagában nyálkahártya-nyugtató hatású. Irritatív köhögésre a legjobb egy jó alapos szellőztetés lehet. Gyulladáscsökkentő hatása miatt adhatunk estére kifejezetten nyűgös, szenvedő gyermeknek egyébként lázcsillapítónak használt ibuprofent (Nurofen/Algoflex) vagy paracetamolt (Panadol/Mexalen kúp) pár napig. Nem bizonyított a hatékonysága, de használhat a Fenistil csepp is.
Amennyiben az orrváladék gennyessé válik (sárga, zöld), és néhány napon belül nem válik színtelenné, vagy egy hétnél tovább tart a nátha, vagy a gyermek a nátha megszűnése után is orrlégzési nehézségekkel küzd (nyitott szájjal alszik, horkol), ajánlott orvoshoz fordulni. Egyébként szövődménymentes náthát a szülő elláthatja.
Megelőzhető?
-
Kórokozók kerülése:
- betegen ne menjünk közösségbe, beteg embert kisgyerek ne látogasson, télen érdemes a hosszabb tömegrendezvényeket kerülni (zsúfolt színház, stb)
- rendszeresen (3-4 óránként) mossunk alaposan kezet (meleg vízzel és szappannal)
- próbáljuk rávenni a gyerekünket, hogy nem tiszta kézzel ne nyúljon a szemébe, orrába és a szájába
- beteg gyermek környezetében érdemes fertőtleníteni a rendszeres használati tárgyakat
- ne együnk-igyunk egymás poharából, ételéből
- rendszeresen, naponta többször szellőztessünk
2. Védekezés erősítése
- specifikus: bizonyítottan hatásos:
- Oltások:
- kötelező: Haemophilus 1b, torokgyík, szamárköhögés ellen
- ajánlott és ingyenes: Pneumococcus ellen (Prevenar) a mostanában születetteknek, az öregebbeknek (5 éves korig) Prevenar v. Pneumovax elérhető
- influenza-oltás (bővebb információ a rendelőben, ill. itt),
- 30-50%-os csökkenést hozhat a légúti fertőzések számában a Broncho-vaxom kúra, mely a leggyakoribb légúti fertőzést okozó baktériumok kivonatát tartalmazza. Hasonlóan hat a Ribomunyl is.
- nem specifikus légúti:
- gyengítő tényezők kiküszöbölése:
- dohányzás mellőzése a gyermek környezetében,
- légszennyező hatások (pl. por, penész) minimalizálása,
- szerzett hajlamosító tényezők (pl. allergiás mechanizmusok, légúti idegentest) felderítése és kivédése
- veleszületett hajlamosító tényezők felderítése és kezelése (pl. cisztikus fibrózis)
- öntisztulás segítése: megfelelő páratartalmú és nem túl meleg környezet biztosítása (ha szükséges, hidegpárásító alkalmazása)
- nem specifikus immunrendszeri:
- hiányállapotok kivédése: egyértelmű: vashiány rendezése, téli hónapokban D-vitamin pótlás (napi 1-2 csepp Vigantol, még a felnőtteknek is javasolt), nem egyértelmű a cink, a szelén és a C-vitamin hatásossága (de megfelelő dózisban nincs mellékhatásuk).
Immunrendszerünk támogatásra leginkább a hőmérséklet változásakor (ősz, tavasz) szorul, válogatós, rossz evő gyermeknek ilyenkor érdemes lehet vitaminkiegészítést adni (vas, cink, szelén, C-vitamin a következő multivitamin-készítményekben található-a teljesség igénye nélkül: Béres csepp extra 2 éves kortól adható, Marslakócskák multivitamin rágótabletta-3 éves kortól, Actival kid-3 éves kortól, Centrum junior A-Z-ig 4 éves kortól, 365+ multivitamin gyerekeknek 4 éves kortól). - gyengítő tényezők kivédése: az immunrendszert gyengítik egyes vírusfertőzések, pl. a bárányhimlő, ezért is javasolt beoltatni, ill. ha nem lett beoltva és átesett rajta, érdemes a lezajlása után védeni a gyermeket.
- erősítheti a vírusok elleni védekezést (és a legtöbb légúti fertőzés vírusos eredetű) az Isoprinosine.